Üniversitemizde “Geçmişten Günümüze Türkiye Ormancılığı” Konferansı Gerçekleştirildi

Ormancılık ve tabiat turizmi alanlarında ihtisaslaşan Üniversitemizde Orman Genel Müdürü Bekir Karacabey’in konuşmacı olarak iştirak ettiği “Geçmişten Günümüze Türkiye Ormancılığı” konferansı 23 Kasım 2022 tarihinde Merkez Kütüphane Sezai Karakoç Salonu’nda gerçekleştirildi.

Konferansa, Orman Genel Müdürü Bekir Karacabey, Rektör Yardımcılarımız Prof. Dr. Ömer Küçük ve Prof. Dr. Kasım Yenigün, OBM Fahri Sönmezoğlu ile birlikte akademisyenlerimiz, öğrencilerimiz ve OBM çalışanları katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan konferans, öğrencilerimiz ve katılımcılar tarafından yoğun ilgi gördü.

Konferansın açılış konuşmasını Rektör Yardımcımız Prof. Dr. Ömer Küçük yaptı.

Küçük konuşmalarında, Üniversitemizin ormancılık ve tabiat turizmi alanlarında ihtisaslaştığını hatırlatarak, Orman Genel Müdürlüğü ile ciddi çalışmalar yaptıklarını ifade etti.

Konuşmasının devamında Küçük, “Geçmişten Günümüze Türkiye Ormancılığı” konferansının Türkiye ormancılığının resmini ortaya koyması ve gelecek için yol haritasının belirlenmesi bakımından ehemmiyet arz ettiğini belirtti.

Rektör Yardımcımız Küçük’ün konuşmalarının ardından OGM tanıtım filmi gösterimi yapıldı.

Daha sonra kürsüye gelen Orman Genel Müdürü Bekir Karacabey, yaptığı konuşmada, gençlerle bir araya gelmekten dolayı mutlu olduğunu söyledi.

Orman Genel Müdürlüğünün köklü bir tarihi olduğunu hatırlatan Karacabey, Türkiye’nin dünya orman varlığı sıralamasında 46. sıradan 27. sıraya yükseldiğini, bu sayede orman varlığını en çok artıran ülkeler sıralamasında dünyada 6. Avrupa’da ise ilk sırada yer aldığını, en çok ağaçlandırma yapan ülkeler sıralamasında Avrupa’da ilk, dünyada 4. sırada yer aldığını söyledi.

20 yıl öncesine göre 20,8 milyon olan orman varlığının bugün itibariyle 2 milyon 300 bin hektar artırarak 23.1 milyon hektara ulaştırdığını ifade eden Karacabey, bunun Ülkemizin yüzde 29,6’sının ormanlarla kaplı olması anlamına geldiğini ve Cumhuriyetimizin kuruluşunun 100. yılı olan 2023 yılında orman varlığını yüzde 30’una ulaştırmayı hedeflediklerini belirtti.

Sadece ormanlık alanlarda ağaçlandırma yapmadıklarını ifade eden Karacabey, üniversitelerin bahçelerinde 5,5 milyon fidanı toprakla buluşturduklarını söyleyerek, ağaçlandırma çalışmaları kapsamında 2013 yılından itibaren toplam 30 milyon ceviz, badem, zeytin gibi meyveli orman ağacı dikildiğini de sözlerine ekledi.

Karacabey konuşmalarının devamında orman yangınlarıyla mücadele Türkiye’nin dünyanın en başarılı ülkeleri arasında yer aldığını belirtti.

Konuşmanın ardından konferans, soru – cevap kısmıyla devam etti.

Konferans, toplu fotoğraf çekiminin ardından son buldu.

Konferansın ardından OGM Genel Müdürü Bekir Karacabey, Üniversitemiz Orman Fakültesi’ni ziyaret etti.

Ziyarette, Rektörümüz Prof. Dr. Ahmet Hamdi Topal, Orman Genel Müdürü Bekir Karacabey, Rektör Yardımcılarımız Prof. Dr. Ömer Küçük ve Prof. Dr. Kasım Yenigün ile birlikte Orman Bölge Müdürü Fahri Sönmezoğlu, Orman Fakültesi akademik personeli ile OBM Heyeti yer aldı.