Üniversitemizin İhtisaslaşma Sahasındaki Uluslararası Çalışmasına TÜBİTAK’tan Destek

Bölgesel Kalkınma Odaklı Misyon Farklılaşması Projesi kapsamında Ormancılık ve Tabiat Turizmi sahasında ihtisaslaşan Üniversitemiz, çalışmalarını sürdürüyor.

Bu kapsamda Orman Fakültesi öğretim üyelerinden Prof. Dr. Fatih Sivrikaya tarafından koordine edilen 25 Temmuz – 6 Ağustos 2022 tarihleri arasında ormancılık alanında Üniversitemizde yapılacak olan uluslararası yaz okuluna Tübitak tarafından destek verildi. Arizona Üniversitesi (ABD)’nden Prof. Dr. Ramzi Touchan ve Prof. Dr. Dave Meko, TÜBİTAK Bilim İnsanı Destekleme Başkanlığı (BİDEB)’ınca yürütülen “2221 Konuk veya Akademik İzinli (Sabbatical) Bilim İnsanı Destekleme Programı” kapsamında desteklenecek.

25 Temmuz – 6 Ağustos 2022 tarihleri arasında üniversitemiz Orman Fakültesinde “Tree Rings, Climate, Natural Resources, and Human Interaction” isimli uluslararası katılımlı yaz okulu (https://dendro.kastamonu.edu.tr/index.php/tr/) daha önce 7 defa farklı ülkelerde (Yunanistan, İspanya, Rusya, Sibirya, ABD, Polonya ve Türkiye) yapıldı. 8’incisi Kastamonu’da yapılacak olan 13 günlük bu yaz okulu programı öncelikle küresel ilgiyi ülkemize ve Karadeniz’de öncelikli bir yeri olan Üniversitemize yönlendirecektir.

Yaz okuluna Romanya, İspanya, Tunus, Hindistan, Filipinler, İtalya, Pakistan, Gürcistan ve ülkemizden olmak üzere toplam 15 kişi eğitim almak için katılacak.

Uluslararası yaz okulunda verilecek eğitimle birlikte, eğitime katılanların elde ettikleri bilgileri dendrokronolojinin doğrudan doğal kaynaklarda, ormancılıkta, hidrolojide, klimatolojide, antropolojide uygulamalarını ve bu yönde kabiliyetlerini geliştirmesi bekleniyor.

Rektörümüz Prof. Dr. Ahmet Hamdi Topal, proje çalışmalarını tabana yaymaya ve bu tür ilmi faaliyetlere her türlü desteği vermeye devam edeceklerini, uluslararası yaz okulunun ülkemiz ve bölgemiz özelinde Kastamonu’da tabii kaynakların sürdürülebilirliğine katkı sağlayacağını belirterek, uluslararası yaz okulunun gerçekleştirilmesinde emeği geçen akademisyenlerimizi tebrik etti.