Turizm Fakültemizde Kastamonu’da İnanç Turizminin Geliştirilmesi Paneli

14 Ocak 2022 Cuma Saat 14.37’de Fakültemizin konferans salonunda gerçekleştirilen “Kastamonu’da İnanç Turizminin Geliştirilmesi”  paneline Doç. Dr. Gülten KÜÇÜKBASMACI, Doç. Dr. Recep ÖZDİREK,  Serkan DOĞRU ve Süleyman YÜCEL panelist olarak katıldı. Panelin moderatörlüğünü ise fakültemiz Dr. Öğretim Üyesi Muharrem AVCI yaptı. 

Panele geçilmeden önce açılış konuşmalarını Kastamonu Üniversitesi Turizm Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Alptekin SÖKMEN, Kastamonu İl Müftüsü Sayın Mustafa BİLGİÇ, Kastamonu Belediye Başkan Vekili Sayın Mehmet YURT ve Kastamonu Vali Yardımcısı Sayın Fahrettin GÖNCÜ yaptı.  

Panele;  Ağlı Belediye Başkanı Sayın Şahin ÇOLAK, Devrekâni Belediye Başkanı Sayın Engin ALTIKULAÇ, Hanönü Belediye Başkanı Sayın Serkan UÇAR, İhsangazi Belediye Başkanı sayın Hayati SAĞLIK, Seydiler Belediye Başkanı Sayın Mehmet ERDOĞAN, Kastamonu Belediyesi Başkan Yardımcısı Sayın Hamdi ÖZ, İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Sayın Metin YURDAGÜR, Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Sayın Abdulkadir TUNA, Taşköprü Meslek Yüksekokulu Müdürü Sayın Abdullah Çağrı BİBER, Kastamonu İl Kültür ve Turizm Müdür Vekili Sayın Fahrettin ŞENOĞLU, Kastamonu MHP İl Başkanı Sayın Emin ÇINAR, MHP Araç İlçe Başkanı Sayın Fikri YAZAN, MHP Kadın Kolları Yönetimi, Öğretim Üyeleri, çok sayıda davetli ve öğrenci katıldı.  

Panelin ilk konuşmasını Doç. Dr. Recep ÖZDİREK “Kastamonu’nun Manevi İkliminin İnanç Pınarları” başlığı altında gerçekleştirdi. ÖZDİREK, Kastamonu ili merkezinde “İnanç Vadisi” fikrini paneli izleyenlerle paylaştı. Recep ÖZDİREK’in ardından “Kastamonu Halk Kültüründe Tekke ve Türbeler” özelinde Doç. Dr. Gülten KÜÇÜKBASMACI bir sunum yaparak kapsamlı bilgiler verdi. Üçüncü konuşmacı olarak Hz. Pir Şeyh Şab’an-ı Veli Kültür Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Süleyman YÜCEL, Hz. Pir Şeyh Şab’an-ı Veli’nin hayatını, fikirlerini ve insanlığın manevi iklimine dokunuşunu aktardı. Panelin son konuşmacısı Serkan DOĞRU ise “Kastamonu’nun Bütünleşik Turizm Yaklaşımında İnanç Turizminin Yeri” başlıklı konuşmasını ve Kastamonu’da inanç turizmi rotalarının önemine dair fikirlerini ve önerilerini izleyicilerle paylaştı. Hanönü Belediye başkanı Sayın UÇAR, ilçelerinde Hz. Pir Şeyh Şab’an-ı Veli özelinde gerçekleştirilen hizmetleri kapsamlı bir şekilde katılımcılarla paylaştı. Panel moderatörü Dr. Öğretim Üyesi Muharrem AVCI,  tüm panelistlerin konuşmalarını özetleyerek paneli sonlandırdı. 

Panelin bitiminde Kastamonu Üniversitesi Turizm Fakültesi tarafından panelistlere, Hanönü Belediye Başkanı Sayın Serkan UÇAR tarafından da Dekanımız Prof.Dr. Alptekin SÖKMEN’e plaket takdimi yapıldı. Ayrıca Hz. Pir Şeyh Şab’an-ı Veli Vakfınca panelistlere vakfın yayımladığı kitaplar hediye edildi. Tüm katılımcılarımıza Kastamonu İnanç Turizmine yol haritası özelliğindeki bu panele iştiraklerinden dolayı Kastamonu Üniversitesi Turizm Fakültesi olarak teşekkürlerimizi sunuyoruz.