Lazerde Ahşap İşleme ve Kesme Eğitimi Tamamlandı

Üniversitemiz Ahşap Kültürünü Araştırma ve Uygulama Merkezimiz (AKAUM) tarafından “Lazerde Ahşap İşleme ve Kesme Eğitimi” 25 Kasım 2021 tarihinde Ormancılık ve Tabiat Turizmi İhtisaslaşma Koordinatörlüğü iş birliği ile gerçekleştirildi.

Başvurular sonucu eğitim almaya hak kazanan 10 öğrencinin katılımıyla gerçekleşen programın teorik eğitimi Orman Fakültesi Toplantı Salonu’nda, uygulama eğitimi ise AKAUM binasında yapıldı.

Eğitimin ilk bölümünde İhtisaslaşma Koordinatörlüğü Öğretim Görevlisi Tuba Külçe tarafından ahşap ve ahşap esaslı malzemeler tanıtıldı. Tosya MYO Öğretim Görevlisi Dr. Mehmet Karamanoğlu tarafından ise; ahşap süsleme teknikleri, ağaç malzemenin üst yüzey işlemlerine hazırlanması, ağaç malzemede renklendirme ve renk açma, ağaç malzeme yüzeylerine uygulanan dekoratif işlemler, koruyucu katman, vernik ve boya uygulamaları hakkında bilgi verildi.

Programın son bölümünde Orman Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Önder Tor tarafından lazer makinesinin ara yüz programı hakkında bilgiler verilerek, Merkezimizde lazer makinesinde ahşap kazıma ve kesme uygulamaları ile çeşitli hediyelik ve dekoratif eşyaların üretimi gerçekleştirildi.

Rektör Yardımcımız Prof. Dr. Ömer Küçük ’ün de katılım ve katkılarıyla gerçekleşen uygulamalı eğitim, öğrencilere teorik bilgileri pratiğe dökme imkânı tanıdı.

Öğrencilerimizi tebrik eden Prof. Dr. Ömer Küçük, aldıkları eğitim sonrasında yeni tasarımlar ve çalışmalar beklediğini dile getirdi. Eğitim programının ardından eğitmenlere ve öğrencilere katılım belgeleri takdim edildi.