Daday İlçesi İnceleme ve Araştırma Gezisi

Turizm Fakültesi Dekanımız Prof. Dr. Alptekin Sökmen ve Turizm Rehberliği Öğretim Üyesi Dr. Aydoğan Aydoğdu Kastamonu’nun turizm değerlerini yerinde görme ve paydaşlarla görüş alış verişinde bulunma amacıyla 22 Eylül 2021 Çarşamba Günü Daday ilçemize bir inceleme ve araştırma gezisi yaptılar.

İnceleme ve araştırma gezisi Daday Kaymakamımız Sayın Mehmet Sert ziyaretiyle başladı. Kaymakam Sert’in çalışma ofisinde gerçekleşen görüşmede Daday’ın Tabiat Turizmi arz yönlü verileri ve yöreye yönelik turistik talep ele alındı. Kaymakamımız Mehmet Sert Daday ilçemizin tabiat güzellikleri açısından Kastamonu’nun en şanslı yerleşkelerinden birisi olduğunun ayırdında olduklarını ve söz konusu güzelliklerin ekonomik çıktılara dönüştürülmesi için olağanüstü bir çaba ortaya koyduklarını söyledi.

Kaymakamlık çalışma ofisindeki görüşmenin ardından yerinde incelemelere geçildi. Daday Kaymakamımız Sayın Mehmet Sert’in de katıldığı inceleme maratonu ilçemizin simge kuruluşu İksir Yaşam Kasabası (İksir Resort Town) ile başladı. Tesis yöneticisi Seçil Gencer Kaymakamımıza ve Hocalarımıza tesis hakkında bilgiler verdi. Ziyarette İksir Tatil Kasabası’nın tarihi bir konak ile başlayıp, günümüzde Kastamonu’muzun en donanımlı bir tatil beldesi haline geliş öyküsü koronolojik olarak anlatıldı. Tarihi objelerle donatılmış İksir Hanım Konağı’nın büyülü atmosferinde gerçekleşen görüşmede tesisin sunmuş olduğu olanakların çağdaş bir gezginin her türlü istem ve beklentisini karşılayacak yeterlikte olduğu üzerinde fikir birliği sağlandı.

Kaymakamımız ve Hocalarımızın bir sonraki durağı ise Barış Atlı Çiftliği idi. Çiftliğe ismini veren işletmeci Barış Bıyıklı Kaymakamımızı ve Hocalarımızı tesis girişinde karşıladı. Daday’ın en büyük mülki amiri ve Turizm Fakültesi dekanının ziyaretlerinden duyduğu memnuniyeti dile getiren Bıyıklı, tesis hakkında bilgiler sundu. Yaz kış açık bir aile işletmesi olduklarını ifade eden Bıyıklı tesislerinde Atlı Spor başta olmak üzere ATV Safari, Foto Safari, Dağ Bisikleti ve Yöresel Yemek seçeneklerini sunduklarını dile getirdi.

Kaymakam Sert ve Hocalarımızın bir sonraki ziyareti Emirbey Atlı Turizm ve Doğal Yaşam Köyü’ne idi. Kaymakamımız ve Hocalarımız çiftlik sahipleri Nihal-Hüsnü Gül çifti tarafından tesis girişinde karşılandılar. Aynı zamanda Kastamonu Turizm ve Otelciler Derneği Başkanı olan Gül, Emirbey Atlı Spor Çiftliği hakkında bilgi verdi.

Heyet saha sonra Taşçılar Göleti havzasında Hüsnü Gül tarafından yapılan yeni rekreasyon ve ağırlama tesisi Demirbey’e geçti. Dekanımız Dr. Sökmen, fakülte yönetimi olarak en önemli paydaşlarımız olan turizm yatırımcıları ve onları temsil eden Sivil Toplum Kuruluşları’yla ilişkilere özel bir önem atfettiğini dile getirdi. Dr. Sökmen bu bakış açısıyla turizm yatırımcı ve işletmecilerine her konuda destek olmak için yerinde ziyaretler yaptığını sözlerine ekledi.

Kaymakamımız Sert, Dekanımız Dr. Alptekin Sökmen ve Hocamız Dr. Aydoğan Aydoğdu’nun Daday’daki bir sonraki ziyaret yeri Daday Kaymakamlığı Köylere Hizmet Götürme Birliği tarafından Turizm alt yapısının iyileştirilmesi ve güçlendirilmesi amacıyla Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansı (KUZKA) işbirliğiyle yaşama geçirilen “Atlı Terapi Merkezi ve Model Binicilik Tesisi” idi. Dekanımız Dr. Sökmen, yöneticiliğini Üniversitemiz Öğretim Görevlilerinden Güzin Ergün Aytekin’in yaptığı tesisi ziyaret etmekten büyük bir mutluluk duyduğunu dile getirerek kendisine başarılar diledi.

Kaymakam Sert ve Hocalarımızın Daday inceleme gezilerindeki son durak Ballıdağ Hastanesi idi. Yıllardır atıl durumda olan ve gündemden hiç düşmeyen Ballıdağ Hastanesi Daday Orman İşletme Müdürlüğü tarafından geçtiğimiz aylarda yapılan ihaleyle Gün Medya Grubu iştiraklerinden Tez Madencilik’e verilmiş idi.  Çağdaş bir senatoryum olarak açılması hedeflenen yatırımın Daday’a çok sayıda yerli ve yabancı konuk getirmesi beklenmekte olup, Sağlık Turizm Merkezi haline gelmesi hedeflenmektedir.