Orman Yangınlarıyla Mücadelede Organizasyon ve Yeni Teknolojilerin Kullanımı Eğitimi Tamamlandı

“Ormancılık ve Tabiat Turizmi” alanında ihtisas üniversitesi olarak belirlenen Üniversitemiz ile Kastamonu Orman Bölge Müdürlüğü işbirliğinde 09.12.2020 tarihinde Kastamonu Orman Bölge Müdürlüğü Toplantı Salonu’nda “Orman Yangınlarıyla Mücadelede Organizasyon ve Yeni Teknolojilerin Kullanımı” eğitimi yapıldı.

Eğitime, koordinatörümüz ve rektör yardımcımız Prof. Dr. Ömer Küçük, Orman Genel Müdürlüğü Orman Yangınları ile Mücadele Daire Başkanı Mihtat Ateş, Kastamonu Orman Bölge Müdürü Fahri Sönmezoğlu, Bölge Müdür Yardımcıları ve Şube Müdürleri, orman işletme müdürleri, mühendisler ve teknik elemanların yanı sıra koordinatörlüğümüzden Öğr. Gör. Berkan Güngör katıldı. Eğitime toplam 85 kişi katılım sağladı.

Pandemi kurallarına uygun olarak gerçekleştirilen fiziki eğitimin yanı sıra çevrim içi olarak da işletme müdürlerinin ve işletme şeflerinin katıldığı eğitimde açılış konuşması yapan Kastamonu Orman Bölge Müdürü Fahri Sönmezoğlu, Orman Genel Müdürlüğü ile Kastamonu Üniversitesi arasındaki işbirliğinin önemini vurguladı. Akabinde iklim değişikliğinin ve giderek artan sıcaklıkların tehlikesinden bahseden Sönmezoğlu, orman yangınları ile mücadelede yeni teknolojilerin kullanımı ve organizasyonun öneminden bahsetti. Orman yangınları esnasında teşkilatın sarf ettiği gayretin oldukça yüksek olduğunu söyleyen Sönmezoğlu, aynı gayretin orman yangınları çıkmadan evvel de gösterilmesi gerektiğini hatırlattı. Üniversitemize ve koordinatörlüğümüze teşekkürlerini sunan Sönmezoğlu, eğitimin oldukça faydalı ve verimli olacağına dair inancını vurguladı.

Programa telekonferans yoluyla katılan Orman Genel Müdürlüğü Orman Yangınları ile Mücadele Daire Başkanı Mihtat Ateş söz aldı ve öncelikle orman yangınlarında eğitimin önemini vurgulayıp, bu konuda Üniversitemizin uzun yıllardır OGM’ye sağladığı desteklerden ötürü teşekkür eden Ateş, bu işbirliğinin gelecekte de sürmesini umut ettiğini belirtti. Orman Yangınları ile Mücadele Daire Başkanı Mihtat Ateş Türkiye’de orman yangınları ile mücadelede yapılan çalışmalardan bahsetti. Prof. Dr. Ömer Küçük, Orman Yangınlarıyla Mücadelede Organizasyon ve Yeni Teknolojilerin Kullanımı eğitiminde yangın öncesi ve yangın anında yapılan ve yapılması gereken çalışmalardan yanıcı madde yönetiminden, iklim değişikliğinin orman yangınları üzerindeki etkilerinden gelecek için yerel ve ülke bazında yangına hassas olan yerlerde yangın yönetim planlarının yapılmasının öneminden Kastamonu vb. yerlerde de uygun meteorolojik şartların olması durumunda büyük yangınların çıkabileceğine dikkat çekerek bu yönde yeni bir organizasyon yapılanmasına gidilmesi gerektiğine vurgu yaptı. bahsetti. Ayrıca kullanılan en yeni teknolojilerin orman yangınları ile mücadeledeki etkinliğinden detaylı olarak bahsetti. Kastamonu Orman Bölge Müdürlüğü Yangın Şube Müdürü İsmail Bektaş ise orman yangınlarında Kastamonu’daki genel vaziyet, yaşanan problemler ve çözüm önerileri hakkında bir sunum gerçekleştirdi. Eğitim programı, katılım belgelerinin takdimi ile tamamlandı.