Cide’de Defne Eğitimi Yapıldı

“Ormancılık ve Tabiat Turizmi” alanında ihtisas üniversitesi olarak belirlenen Üniversitemiz ile Kastamonu Orman Bölge Müdürlüğü işbirliğinde 20.11.2020 tarihinde Cide Orman İşletme Müdürlüğü Toplantı Salonu’nda gerçekleştirilen “Defnenin Ekonomiye Kazandırılması Rehabilitasyon ve Üretim Eğitimi” tamamlandı.

Koordinatörümüz ve rektör yardımcımız Prof. Dr. Ömer Küçük, Kastamonu Orman Bölge Müdür yardımcısı Ahmet Er, Orman Fakültesi öğretim üyelerimiz Doç. Dr. Osman Topaçoğlu, Doç. Dr. Mahmut Gür, Dr. Öğr. Üyesi Kerim Güney ve koordinatörlüğümüz personeli Öğr. Gör. Tuba Külçe’nin katıldığı etkinliğe defne projesinin hayata geçirileceği sahanın civarında yaşayan yerel halk ilgi gösterdi.

Pandemi kurallarına uygun olarak gerçekleştirilen eğitimde ilk sözü alan koordinatörümüz Prof. Dr. Ömer Küçük, defnenin Dünya, Türkiye ve Kastamonu için önemini anlattı. Küçük, Kastamonu’nun defne üretiminde Türkiye’nin ilk sırasında yer alması gerektiğini vurguladı. Akabinde söz alan Dr. Öğr. Üyesi Kerim Güney, defne ve defnenin yayılışı hakkında katılımcılara genel bir bilgilendirme yaptı. Güney, defne konusunda sürdürülebilir bir gelişmenin ve uygun yetişme koşullarının nasıl sağlanabileceği hakkında bilgiler verdi. Güney’den sonra söz alan öğretim üyemiz Doç. Dr. Osman Topaçoğlu da defnenin rehabilitasyonunun öneminden ve rekabet gücünün fazlalığından; defneye olan potansiyel talepten ve defnenin ekonomik gücünden bahsetti. En son söz alan Kastamonu Orman Bölge Müdür Yardımcısı Ahmet Er ise vatandaşlara defne sahası verileceğini ve bunun bakımını üstleneceklerini söyledi. Bölgede yapılan ve yapılması planlanan altyapı ve üstyapı çalışmalarından bahseden Er, şu andaki defne tesislerinin %50 kapasite ile çalıştığını; bu kapasitenin üç yıl içerisinde dörde sonra da beşe katlanacağını ifade etti. Er’in konuşmasından sonra soru-cevap kısmına geçilerek, yöre halkının bölge müdürlüğünden ve üniversiteden beklentileri dinlendi. Programın sonunda da eğitime katılanlara katılım belgeleri verilerek karşılıklı dilek ve temennilerle kapanış yapıldı.