Rektörümüz Prof. Dr. Ahmet Hamdi Topal 1 Yıllık Görev Sürecini Basın Toplantısında Değerlendirdi

Rektörümüz Prof. Dr. Ahmet Hamdi Topal, 08 Haziran 2020 tarihinde yaptığı basın toplantısı ile görevdeki 1 yıllık çalışma sürecini anlattı.

Toplantıda birçok konuya değinen Rektörümüz Prof. Dr. Ahmet Hamdi Topal Yükseköğretim Kurulu (YÖK) tarafından başlatılan “Bölgesel Kalkınma Odaklı Misyon Farklılaşması ve İhtisaslaşma Projesi” kapsamında üniversitemizde Ormancılık ve Tabiat Turizmi İhtisaslaşma Koordinatörlüğü kurulduğunu da hatırlatarak ormancılıkta ve tabiat turizminde emsal olma hedeflerimizden bahsetti. Kastamonu’nun yüzde 67’sinin ormanlarla kaplı olduğunu ifade eden Rektörümüz, “Kastamonu’nun ekonomik potansiyeline baktığımızda, ilin ekonomisinde, en büyük sanayi kuruluşlarının ormancılık alanında olduğunu görüyoruz. Üniversitenin de bu alanda öne çıkması gerekmekteydi. Bundan 10 yıl, 20 yıl, 30 yıl sonra, Türkiye’de ormancılık denildiğinde, birinci sırada Kastamonu Üniversitesi gösterilsin istiyoruz.” dedi.

Kastamonu’nun birçok doğal güzelliğinin bulunduğunu anlatan Rektörümüz, “Sahilinden Ilgaz Dağı’na, şehrin kendi içindeki müze niteliğine, Pınarbaşı’ndaki, Azdavay’daki tabiat güzelliğine ve Araç’taki yaylalara kadar tabiat turizmi denildiğinde, ‘Kastamonu numunedir, emsaldir’ denilmesini arzu ediyoruz. Bu çerçevede sadece ülke içinde değil aynı zamanda bize müzahir olan diğer ülkelerde de öne çıkmayı arzu ediyoruz. Türk Cumhuriyetleriyle ormancılık alanında ciddi projeler içindeyiz. Ormancılık ve tabiat turizmiyle ilgili Cumhurbaşkanlığından bize gelen bütçeye ilave olarak, yerelden veya alternatif kanallardan da kaynak arayışımız söz konusu. İhtisaslaşma alanında bizim paydaşlarımızla yapmış olduğumuz birçok anlaşma oldu. İhtisaslaşma konusunda üniversitemize ciddi bir teveccüh var.” İfadelerini kullandı.