TÜBİTAK 1005 – Ulusal Yeni Fikirler ve Ürünler Araştırma Destek Programı Kapsamında Üniversitemize Proje Desteği

Üniversitemiz Tosya Meslek Yüksekokulu Öğretim Üyesi Dr. Öğr. Üyesi Mehmet Karamanoğlu’nun yürütücülüğünü yapacağı “Ahşap Bisküvi Üretim Sistemi Geliştirilmesi ve Bu Sistem ile Üretilecek Bisküvilerin Bazı Fiziksel ve Mekanik Özelliklerinin Belirlenmesi” başlıklı proje, TÜBİTAK 1005 – Ulusal Yeni Fikirler ve Ürünler Araştırma Destek Programı kapsamında kabul edilerek destek almaya hak kazandı.

Dr. Öğr. Üyesi Mehmet Karamanoğlu’nun yürütücü olduğu projede Üniversitemiz Orman Fakültesi öğretim üyelerinden Doç. Dr. Alperen Kaymakcı, Dr. Öğr. Üyesi Emre Birinci ve Karabük Üniversitesi Mühendislik Fakültesi öğretim üyesi Dr. Öğr. Üyesi Ahmet Emrah Erdoğdu araştırmacı olarak yer alıyor.

“Projenizi Beraber Yazıyoruz” etkinliği sonucunda hazırlanan ve TÜBİTAK tarafından desteklenmesine karar verilen proje ile ülkemizde üretimi olmayan orman ürünleri ve mobilya ve dekorasyon alanında yaygın olarak kullanılan bir ahşap bağlantı elemanı olan ahşap bisküvi için üretim sistemi geliştirilecek ve bu sistem ile üretilecek ahşap bisküvilerin özellikleri belirlenecektir. Aynı zamanda proje, ithal edilen ahşap bisküvi elemanlarının yerine yerli ağaç türlerinden ahşap bisküvi üretimi gerçekleştirileceği için ayrı bir öneme sahiptir.

“Ormancılık ve Tabiat Turizmi” alanında ihtisaslaşan tek üniversite olma özelliğini taşıyan Üniversitemiz tarafından yüklenilen misyon doğrultusunda organik, çevre dostu ve sürdürülebilir malzeme olan ağaç malzemeden üretilecek olan ahşap bisküvilerin, plastik vb. türevi bağlantı elemanlarına alternatif olması, sürdürülebilir çevreye katkı sağlaması, böylece Yeşil Mutabakat Eylem Planı kapsamında birçok hedefe katkı sunması beklenmektedir. Ayrıca ithalatının azaltılması ile hem cari açığın kapanması hem de milli ekonomiye katkı sağlanması planlanmaktadır.

Kastamonu Üniversitesi olarak projenin yürütücüsü ve araştırmacısı akademisyenlerimiz başta olmak üzere projede yer alan diğer öğretim üyelerini tebrik ediyor, çalışmalarında başarılar diliyoruz.