Üniversitemiz UI GreenMetric Sıralamasında Yükselişini Sürdürüyor

Uluslararası arenada yükseköğretim kurumlarını çevreye duyarlılık ve sürdürülebilirlik alanlarında değerlendiren UI GreenMetric (Yeşil Ölçüm) Dünya Sıralaması 2022 açıklandı.

Türkiye’de Ormancılık ve Tabiat Turizmi sahasında ihtisaslaşan ve çevrenin korunmasına yönelik çalışmalarıyla da kendinden söz ettiren Üniversitemiz, UI GreenMetric 2022 Yılı Dünya Üniversiteler sıralamasında 348’inci sıraya yükseldi.

Üniversiteleri kurulum ve altyapı, enerji ve iklim değişikliği, atık yönetimi, su kullanımı, ulaşım, eğitim gibi alt kategorilerde değerlendiren UI GreenMetric Dünya Sıralaması’nda Üniversitemiz, aldığı puanlar ile önemli başarılara imza attı.

2020 yılından beri yükselişini artarak sürdürmeye devam eden Üniversitemiz, 2020 yılında Dünya sıralamasına 543’üncü sıradan girdi. 2021 yılında 423’üncü sıraya yükselirken 2022 yılında 348’inci sırada yer aldı. Türkiye üniversiteleri arasında ise Üniversitemiz, 2020 yılında sıralamaya 34’üncü sıradan girerken 2021 yılında 32’nci 2022 yılında ise 28’inci sırada kendine yer buldu.

Yaptığı sürdürülebilir kampüs çalışmaları ile çevreyi korumaya yönelik çözüm üretmeye yönelik girişimlerde bulunulan Üniversitemizde, 2019-2021 yılları arasında çok sayıda bilimsel araştırma projesi, çevre faaliyeti, kongre, sempozyum ve panel gibi bilimsel faaliyetler gerçekleştirildi.

Üniversitemiz, çeşitli kurum ve sivil toplum kuruluşları ile de iş birliği yaparak Kastamonu’nun tabii güzelliklerini korumak ve gelecek nesillere aktarmak için girişimlerde bulundu.

Rektörümüz Prof. Dr. Ahmet Hamdi Topal, Üniversitemizin uluslararası alanda aldığı başarılardan memnun olduğunu dile getirerek, Ormancılık ve tabiat turizmi sahasında ihtisas üniversitesi olarak Üniversitemiz başta olmak üzere ilimizde ve bölgemizde daha sürdürülebilir bölgesel kalkınma ve çevre politikaları izlemeyi ve izlenmesini teşvik etmeyi ana hedef olarak belirlediklerini belirtti.

Rektörümüz, çevreyi korumanın ve geleceğe daha temiz ve yaşanılır bir dünya bırakmanın önemini vurgulayarak, hem kampüs içinde hem kampüs dışında birçok ağaçlandırma faaliyeti gerçekleştirdiklerini ayrıca yeşil alanların korunması ve geliştirilmesi, enerji ve su tasarrufu, geri dönüşüm gibi birçok alanda çalışmalar yaptıklarını sözlerine ekledi.

Daha yeşil bir şehir olma konusunda Üniversitemizin üstlendiği rolün önemine dikkat çeken Rektörümüz, açıklamanın devamında çeşitli kurum ve sivil toplum kuruluşları ile iş birliği yaparak Kastamonu’nun doğal güzelliklerini korumak ve gelecek nesillere aktarmak için girişimlerde bulunduklarını da ifade etti.