“Bölgesel Kalkınma Odaklı Misyon Farklılaşması ve İhtisaslaşma Toplantısı” Üniversitemiz Ev Sahipliğinde Gerçekleştirildi

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanımız Prof. Dr. Erol Özvar ve ihtisas üniversitelerinin rektörleri ile ilgili rektör yardımcılarının iştirakleriyle “Bölgesel Kalkınma Odaklı Misyon Farklılaşması ve İhtisaslaşma Programı” çerçevesinde gerçekleşen “Bölgesel Kalkınma Odaklı Üniversite Ziyareti” programı Üniversitemiz ev sahipliğinde gerçekleştirildi.

Programın açılışına, YÖK Başkanımız Prof. Dr. Erol Özvar, YÖK Yürütme Kurulu Üyesi Prof. Dr. Naci Gündoğan ile YÖK Üyesi Prof. Dr. Hüseyin Karaman, Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) Başkanı Dr. Muhammet Adak, Rektörümüz Prof. Dr. Ahmet Hamdi Topal ile ihtisas üniversitelerinin rektörleri ile ilgili rektör yardımcıları ve kurum müdürleri katıldı.

Üniversitemiz İlahiyat Fakültesi Abdülhalik Oğuz Konferans Salonu’nda düzenlenen programın açılışında Üniversitemizin ihtisas alanı olan ormancılık ve tabiat turizmi sahasında yapılan çalışmaları anlatan tanıtım filminin gösterimi gerçekleştirildi.

Toplantının açılışında Rektörümüz Prof. Dr. Ahmet Hamdi Topal, YÖK Yürütme Kurulu Üyesi Prof. Dr. Naci Gündoğan ve Yükseköğretim Kurulu Başkanı Erol Özvar birer konuşma gerçekleştirdi.

Programın açılış konuşmasını Rektörümüz Prof. Dr. Ahmet Hamdi Topal yaptı.

Rektörümüz konuşmalarında, Üniversitemiz ve ihtisas sahası olan ormancılık ve tabiat turizmi alanında ihtisas alanı olan ormancılık ve tabiat turizmi sahasında yapılan çalışmalar ve devam eden faaliyetleri hakkında katılımcılara bilgiler verdi.

Rektörümüzün ardından konuşan YÖK Yürütme Kurulu Üyesi Prof. Dr. Naci Gündoğan, Bölgesel Kalkınma Odaklı Misyon Farklılaşması ve İhtisaslaşma Projesi’ne ilişkin bir bilgilendirme sunumu gerçekleştirdi.

Gündoğan’ın ardından kürsüye gelen YÖK Başkanımız Prof. Dr. Erol Özvar yaptığı konuşmada, Üniversitemizin ormancılık ve tabiat turizmi konusunda Türkiye’de tek ihtisas üniversitesi olduğunu söyledi.

İlimizin tarihi zenginliği ve doğal güzelliklerinden bahseden Özvar, Bölgesel Kalkınma Odaklı Üniversite Ziyareti programı hakkında da bilgi verdi.

Yükseköğretim kurumlarının tamamıyla çok sıkı iletişim halinde olduklarına işaret eden Özvar, “Yaptığımız bireysel ziyaretler ve bu tarz grup toplantıları, sadece yükseköğretim kurumlarımızın sorunlarını birinci elden müşahede etme imkanı sunmuyor, ayrıca Yükseköğretim Kurulu olarak bizlerin, üniversitelerimizden geleceğe yönelik beklentimizi daha sağlıklı zeminde ifade etmemize olanak sağlıyor. Bu sayede çizdiğimiz yol ve atılacak adımlara ilişkin daha kararlı ve sağlıklı hedefler koyabiliyoruz.” ifadesini kullandı.

Devlet, üniversite ve sanayi iş birliğinin önemine değinen Özvar, şöyle devam etti:

“Bir adım öteye götürerek bu sürece toplumu da entegre etmeniz çok önemlidir. Bu üçlü mekanizmaya toplumu da dahil ettiğinizde kuracağınız dörtlü mekanizma, sağlıklı iş birliği gerçekleştirmeniz için kolaylaştırıcı olacaktır. Bu sayede yükseköğretim kurumlarınız, devlet ve özel sektör kuruluşları, iş dünyası ve toplumla bütünleşik mekanizmayı oluşturabileceklerdir. Bu mekanizma ve süreçlerin düzgün şekilde işlemesi neticesinde üniversitelerimiz, devlet ve özel sektör kuruluşlarıyla uyumlu, iş dünyasının bilgi ve insan kaynağı ihtiyaçlarına hızlı cevap verebilen, toplum beklentilerini karşılayan ve bu sayede bölgesel ve dolayısıyla ulusal kalkınmanın önünü açan kuruluşlar haline gelebilecektir.”

Özvar, Bölgesel Kalkınma Odaklı Misyon Farklılaşması ve İhtisaslaşması Programı kapsamındaki 22 üniversitenin toplam üniversite sayısının yaklaşık yüzde 10’unu oluşturduğuna dikkati çekerek, “Bölgesel kalkınma odaklı üniversitelerimizin toplam yüz yüze öğrenci sayısı, 2006 sonrası kurulan 60 devlet üniversitemizin toplam yüz yüze öğrenci sayısının yüzde 45’i, toplam öğretim üyesi sayısı ise 2006 sonrası kurulan devlet üniversitelerimizin toplam öğretim üyesi sayısının yüzde 39’u kadardır. Bu şekilde bölgesel kalkınma odaklı üniversitelerimiz, eğitim öğretim açısından önemli yükü üstlenmiş görülmektedir.” diye konuştu.

Bölgesel kalkınma üniversitelerinin ihtisaslaştıkları alanlarda lisansüstü programlara öncelik vermelerini isteyen Özvar, “Bölgesel kalkınma üniversitelerimizin, hem bölgesel hem de ulusal ihtiyaçları dikkate alarak ülkemizin geleceğine her geçen gün daha fazla katkı sunacağına canı gönülden inanıyorum.” dedi.

Programın öğleden sonraki bölümünde “Program Genelinde Genel Değerlendirmeler Toplantısı” yapıldı.

Toplantı öncesinde YÖK Başkanımız Prof. Dr. Erol Özvar, Üniversitemizin ihtisas sahasındaki çalışmalarının sergilendiği alanı gezerek, proje yürütücüleri ve firmalardan bilgiler aldı.

Toplantıya, YÖK Başkanımız Prof. Dr. Erol Özvar, YÖK Yürütme Kurulu Üyesi Prof. Dr. Naci Gündoğan ile YÖK Üyesi Prof. Dr. Hüseyin Karaman, TKDK Başkanı Dr. Muhammet Adak, Rektörümüz Prof. Dr. Ahmet Hamdi Topal ile ihtisas üniversitelerinin rektörleri ile ilgili rektör yardımcıları katıldı.

Toplantıda, üniversitelerin 2021 yılı performans göstergeleri ve programa dahil oldukları yıldan günümüze gerçekleştirdikleri faaliyetler hakkında genel bir değerlendirme yapıldı.

Toplantıda konuşan Özvar, program kapsamında faaliyet yürüten 22 üniversite ile bir yıllık değerlendirme toplantısını tamamladıklarını belirtti.

Bölgesel kalkınma odaklı ihtisaslaşmış 22 üniversitenin bölgeleri ile yakından ilişkili olduğunu ifade eden Özvar, üniversitelerin bölgesel kalkınmayı hedefleyen projelerine Avrupa’dan da destek bulmaya başladıklarını anlattı.

Bölgesel kalkınma hedeflerine varabilmenin en önemli unsurunun üniversiteler olduğunu ifade eden Özvar, özel ve kamu sektörünün ihtiyaç duyduğu teknik eleman, nitelikli personel ve bilimsel araştırma gibi konularda da üniversitelerin önemini vurguladı.

Üniversitelerin ortaya koyduğu performansın daha iyi noktalara geleceğine inandığını ifade eden Özvar, “Sayın Cumhurbaşkanımızın her ile bir üniversite kurmak suretiyle sadece Türkiye’de yaşayan insanların eğitim öğretimine değil en az onlar kadar bölgenin iktisadi ve sosyal gelişmesine de katkı sağlayacağı vizyonunun hayata geçmeye başladığını mutlulukla gözlemliyoruz. Bu bakımdan bütün üniversitelerimize teşekkür etmek isterim.” dedi.

Özvar, konuşmasının sonunda toplantıya ev sahipliği yapan Rektörümüz Prof. Dr. Ahmet Hamdi Topal’a teşekkür etti. Programda ayrıca TKDK Başkanı Muhammed Adak da bir sunum yaptı.