Üniversitemizden İhtisas Sahasında AB Projesi Başarısı

Üniversitemizin Ormancılık ve Tabiat Turizmi sahasında bir projesi daha desteklenmeye hak kazandı.

Üniversitemiz Turizm Fakültesi tarafından Dışişleri Bakanlığı, Avrupa Birliği Başkanlığı, Türkiye Ulusal Ajansı tarafından yürütülmekte olan Erasmus+ Programı Yetişkin Eğitiminde İşbirliği Ortaklıkları (KA220-ADU) faaliyeti kapsamında sunulan proje, azami 250.000,00 Avro hibe desteği ile desteklenecek.

2022 yılı teklif çağrısı döneminde sunulan “Enhancing The Sustainable Rural Development Through A Homestay Tourism Training Moodle And Creating A Digital Eurasian Local Recipe Book” başlıklı Üniversitemiz tarafından koordine edilen projenin yürütücülüğünü Üniversitemiz Turizm Fakültesi Turizm Rehberliği Bölüm Başkanı Dr. Öğretim Üyesi Nagihan Çakmakoğlu Arıcı yapacak.

İtalya’dan Sannio Üniversitesi (Unıversita Degli Studi Del Sannio), İspanya’dan Seville Üniversitesi (Universidad De Sevilla) ve Norveç’ten Stavanger Üniversitesi (Universitetet I Stavanger) ile ortaklaşa yürütülen proje 2022 yılının Ekim ayında başlayacak olup 24 ay sürecek.

Proje kapsamında İlimiz ve ortak kuruluşların kırsal kesiminde yaşayan yerel halka ev pansiyonculuğu eğitimini kapsayan uzaktan çevrimiçi ve 5 dilde ortak bir eğitim modülü ile birlikte bu dört kuruluşun yöresel yemeklerini içeren sanal ve artırılmış gerçeklik ile uyumlu dijital bir Avrasya yemek kitabı oluşturulacak. Bu sayede çok kültürlü teknoloji odaklı bir ortamda yetişkinlerin eğitimi gerçekleştirilerek kırsal kesimdeki kalkınma desteklenmiş olacak.