“Kastamonu Dijital Turizm Rehberi Tamamlanmak Üzere”

Kastamonu Üniversitesi tarafından düzenlenen “Gıda Sektörü ve Gıda Analizleri Çalıştayı”nda, son yıllarda doğası, tabiatı ve kanyonlarıyla turizm noktasında büyük atılım gösteren Kastamonu için dijital turizm rehberinin hazırlandığı açıklandı. Hazırlanan rehber ile Kastamonu’yu ziyaret edecek turistler, kenti daha kolay şekilde gezebilecek.

Çalıştayda konuşan Kastamonu Üniversitesi Ormancılık ve Tabiat Turizmi İhtisaslaşma Koordinatörü Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ömer Küçük, Teknokent ve burada hizmet veren firmaların önemine dikkat çekerken dijital turizm rehberi hazırlıklarına da değindi ve şunları söyledi:

“Kastamonu’nun geçim kaynaklarından biri de turizm. Dijital çağda turizm kaynaklarını dijitale dönüştürüp ne kadar pazarlayabilirseniz dünyaya o kadar kolay açılabilirsiniz, pazarlamanızı o kadar güçlü yapabilirsiniz, insanların bu kaynak değerlere ulaşmasını mümkün kılabilirsiniz. Bu noktada da Turizm Fakültesi’nin ciddi çalışmaları var. Kastamonu Dijital Turizm Rehberi bütün argümanlarıyla, bir ihtisas projesiyle tamamlanmak üzere. Mağaralar, şelaleler, kanyonlar için rotalar bitmek üzere sadece sanal ortamda değil bütün dünyaya hizmet verecek bir statüye kavuşturulmak üzere.” İHA

“Son 3 yılda 30’un üzerinde patent başvurumuz oldu”

Çalıştayda konuşan Kastamonu Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ömer Küçük, Kastamonu Üniversitesi bünyesinde hizmet veren Teknokent, Teknoloji Transfer Ofisi ve merkezi Araştırma Laboratuvarı’nın çalışmaları ile ilgili bilgiler aktararak, “Teknokent, Teknoloji Transfer Ofisi, hatta buna aracı olan Merkezi Araştırma Laboratuvarı, üniversitenin şehre açılan bir yüzü oldu. Bunun neticesinde çok farklı sektörlerde beraberinde çok sayıda proje, işbirliği ve danışmanlık getirdi. Bu çalışmaların neticeleri tamamen üniversite-sanayi işbirliği neticesinde alınmış sonuçlardır. Bunların sayısı onlarca. Yine üniversitemizin ilgili akademisyenleri ve birimleri tarafından çok sayıda nitelikli iş gücü eğitimi yapıldı. Sektöre daha hazır daha adapte daha teknik daha donanımlı, nitelikli insanlar yetiştirmeye çalışıldı, çalışmaya devam ediliyor. Ayrıca ciddi patent çalışmaları oldu. Son 3 yılda sayı 30’un üzerine çıktı ki üniversitemizin kurulduğu yıldan bu yana olan patent sayısını son 3 yılda geçmiş bulunuyor. Patent Effect’in yayınladığı 2021 raporuna göre, Kastamonu Üniversitesi Türkiye genelinde 207 üniversite arasında 19’uncu sırada yer alıyor; ihtisaslaşan 22 üniversite arasında ise de ilk sırada yer alıyor.” dedi.