Üniversitemiz Ormancılık ve Tabiat Turizmi İhtisaslaşma Koordinatörlüğü tarafından Kastamonu Teknokent ve Tarım İl Müdürlüğü iş birliği ile 17 Ağustos 2022 tarihinde Taşköprü Meslek Yüksekokulu Konferans Salonu’nda Aspir ve Kenevir Eğitimlerinin ilki gerçekleştirildi.

Eğitimlere, Taşköprü Belediye Başkanı Abdullah Çatal, Üniversitemiz Orman Fakültesi Dekan Yardımcısı Doç.Dr. Miraç Aydın, Taşköprü İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü, Yüksek Ziraat Mühendisi Mehmet İpek, Anadolu Kenevir Endüstri A.Ş Genel Müdürü Uğur Gazanker ve Üniversitemiz akademik kadrosunun yanı sıra çiftçi ve yatırımcılar katıldı.

Eğitim programının açılış konuşmasını Orman Fakültesi Dekan Yardımcısı Doç.Dr. Miraç Aydın yaptı.

İki oturumdan oluşan eğitimin ilk oturumda Üniversitemiz Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi Genetik ve Biyomühendislik Bölümü Dr. Öğretim Üyesi Fırat Sefaoğlu; Aspir Bitkisinin Genel Özellikleri, Dünyada ve Türkiye’de Aspir Üretimi, Yaygın Aspir Türleri, Aspir Yetiştiricilği, konu başlıklarıyla katılımcılara eğitim verdi.

Öğleden sonra gerçekleşen oturumda Üniversitemiz Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi Genetik ve Biyomühendislik Bölümü Dr. Öğretim Üyesi Fırat Sefaoğlu, Taşköprü İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü Yüksek Ziraat Mühendisi Mehmet İpek, Anadolu Kenevir Endüstri AŞ Genel Müdürü Uğur Gazanker; Kenevir Bitkisinin Genel Özellikleri, Dünyada ve Türkiye’de Kenevir Üretimi, Yaygın Kenevir Türleri, Kenevir Yetiştiriciliği, Kenevirin Sanayide Kullanımı, konu başlıklarıyla katılımcılara eğitim verdi.

Eğitim, soru-cevap ve toplu fotoğraf çekimi ile sona erdi.

Eğitime katılan katılımcılara Üniversitemiz tarafından e- katılım belgesi verilecek.