Kastamonu Turizminin Güncel Durumu Sorunlar ve Çözümler Toplantısı

Kastamonu Üniversitesi Turizm Fakültesi’nde gerçekleştirilen, “Kastamonu Turizminin Güncel Durumu Sorunlar ve Çözümler Toplantısı” bir dost meclisi tadında tamamlandı. Kastamonu ilinde Kastamonu turizmine yönelik olarak söz sahibi olan paydaşlar yaşadıkları sorunlardan bahsettiler. Ayrıca söz konusu sorunların çözümünde, hangi kurumların aktif rol alması gerektiği konusunda fikir alışverişi yapıldı. Bu noktada özel sektör temsilcileri adına Kastamonu Turizm Otelciler Derneği Başkanı Hüsnü GÜL ve Kastamonu Ticaret ve Sanayi Odası Genel Başkan Yardımcısı Adil Levent BAŞ, ayrıca, turizm hareketine yön verme yetkisine ve imkânına sahip olan Kastamonu Belediyesi Başkan Yardımcısı Hamdi ÖZ toplantıda hazır bulundu. Turizm yatırımlarına önemli bütçe ayıran Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansı Birim Başkanı Serkan DOĞRU ve Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu Koordinatörü Ahmet KUYULU da toplantının paydaşlarıydı. Toplantıda TÜRSAB Kastamonu il temsilcisi Gökşen GEDİK, Kültür ve Turizm Müdürlüğü Personel Şube Müdürü Yasemin DEMİRCAN, Kastamonu TUREB Başkanı Fikri YAZAN, Hz. Pir Şeyh Şaban-ı Veli Kültür Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Süleyman YÜCEL, Kastamonu Valiliği Mimar Vedat Tek Kültür ve Sanat Merkezi Yöneticisi İlknur AYNAN, Sarı Konak Kadın Kooperatifi Başkanı Mihriban TÜFEKÇİ ve Kastamonu Sanat İşleyen Eller ve Yöresel Lezzetler Kadın Kooperatifi Başkanı Serpil DURGUT hazır bulundu.

Sıcak ve samimi bir sohbet ortamında geçen toplantının başkanlığını Kastamonu Üniversitesi Turizm Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Alptekin SÖKMEN yaptı. Öncelikle turizm fakültesinin üstlendiği misyonu ve tamamlanan projeleri aktaran Prof. Dr. Alptekin SÖKMEN sonrasında ise hali hazırda devam eden projeler hakkında bilgilendirmelerde bulundu. Turizm Fakültesi’nin tüm paydaşlara her zaman kapısının açık olduğunu belirtti.

Toplantı süresince kamu kurumları ve STK’lar sırayla söz alarak öncelikle turizme yaptıkları katkıları aktardılar. Toplantı başında Kastamonu turizmine yapılan katkılar ifade edildikten sonra yaşanılan sorunlar konusunda oldukça kapsamlı fikir alışverişleri yapıldı ve sorunların çözümü noktasında ilgili kurumlardan destekler talep edildi. Tanıtım, eşgüdüm, tabela ve işaretleme,  şehir merkezinin turistik faaliyetlerde daha etkin kullanımı, tur otobüslerine kolaylık, turizm meslek lisesi gibi konular etraflıca tartışıldı. Katılımcıların özellikle dekanımızın göreve başlamasından sonra Turizm Fakültesinin faaliyetlerinden ve desteklerinden duydukları memnuniyeti vurguladıkları gözlemlendi.

Toplantı tarihinin seçimi, toplantı katılımcılarının herhangi bir çekince duymadan fikirlerini aktarabilmeleri amacıyla öğrenciler için dönemin kapanması göz önüne alınarak belirlendi. Kastamonu turizminin paydaşları bir dost meclisinde bir araya gelerek karşılıklı temasta bulunma fırsatı buldular. Çözümler noktasında ortak noktalar belirlendikten sonra toplantı karşılıklı iyi niyetler ve temennilerle sona erdirildi.