İhtisas Alanımızda Bir TÜBİTAK Başarısı Daha

Orman Fakültemiz öğretim elemanı Arş. Gör. Dr. Ayşe Öztürk Pulatoğlu’nun “Bitki Sistematiğinde Bilimsel Bitki Ressamlığı” Projesi TÜBİTAK tarafından desteklenmeye layık görüldü.

Proje kapsamında çeşitli eğitimler ve atölye çalışmaları yapılacak.

Proje kapsamında Üniversitemiz ev sahipliğinde gerçekleşecek olup ülkemizin bitki biyoçeşitliliği, endemik bitkilerimiz konularında genel bilgiler verildikten sonra bitki teşhisinde kullanılacak genel terminoloji öğretilecek olup bu bilgiler ışığında bilimsel bitki ressamlığı temel teknik çizim eğitimi verilecek.

Eğitim ile başta ülkemizdeki bitkiler olmak üzere, bitkileri tanımak, tanıtmak ile tabiat bilinci konusunda farkındalığı artırarak, ülkemizin biyoçeşitlilik koruma çalışmalarına katkı sağlanması amaçlanıyor.

Bu etkinlik ile ayrıca Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi, ANG Vakfı ve Flora Araştırmaları Derneği’nin iş birliği içinde Cumhurbaşkanlığı himayesinde yürütülen ve 30 cilt olarak planlanan Resimli Türkiye Florası Projesi’ne bilimsel bitki ressamları yetiştirerek katkı sağlanması projenin amaçları arasında yer alıyor.

Akademisyenimizi tebrik ediyor, başarılarının devamını diliyoruz.