Üniversitemiz İhtisas Üniversiteleri Arasında Patent Lideri Oldu

Üniversitemiz, Patent Effect tarafından hazırlanan 2021 yılına ait Türkiye Patent Şampiyonları sıralamasına göre İhtisas Üniversiteleri arasında listenin zirvesinde yer aldı.

2021 yılı için yayınlanan listeye göre 14 patent başvurusuyla Top 20 listesinde 19’uncu sırada yer alan Üniversitemiz, Bölgesel Kalkınma Odaklı Misyon Farklılaşması Projesi kapsamındaki İhtisas Üniversiteleri arasında zirvede yer almayı başardı.

Üniversitemiz ayrıca, “tarım” kategorisinde üniversiteler arasında yapılan değerlendirmede 6’ncı sırada yer alarak, son zamanlardaki başarılarına bir yenisini daha ekledi.

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Rektörümüz Prof. Dr. Ahmet Hamdi Topal, fikri mülkiyetin öneminin farkında olduklarını ve sağlanan başarının stratejik hedefler çerçevesinde elde edildiğini vurguladı.

Rektörümüz, “Geçtiğimiz yıl Üniversitemizdeki akademisyenlere yönelik fikri, sınaî mülkiyet hakları konularında farkındalık eğitimleri düzenledik. Bu eğitimler, entelektüel bilgi birikimine sahip akademisyenlerimizin gelişimine katkı sağlayarak Üniversitemizin, bölgemizin ve ülkemizin Ar-Ge ve inovasyon potansiyelini güçlendirmeye devam ediyor. 2022 yılı için de patent çalışmalarımızı sürdürüyoruz” dedi.

Konuşmasının devamında Ormancılık ve Tabiat Turizmi sahasında ihtisas üniversitesi olduklarını belirten Rektörümüz, ihtisas odaklı çalışmalarda inovasyon ve sonuç odaklı faaliyetler yürüttüklerini ifade ederek, ormancılık alanında yapılan çalışmaların tarım kategorisine de katkı sağladığını ve ormancılık ekseninde patent sayılarını da arttırmak için çalışmalar yürütüldüğünü söyledi.