“İhtisas Odaklı Girişimcilik ve Kuluçka Programı” Hayata Geçiyor

Kastamonu Teknokent, başarılı faaliyetler yürüten Teknokent Akademi ve Girişim Vadisi Kuluçka Merkezi Ofislerinin yepyeni bir programını hayata geçiriyor.

Kastamonu Üniversitesi Ormancılık ve Tabiat Turizmi İhtisaslaşma Koordinatörlüğünün Desteğiyle “İhtisas Odaklı Girişimcilik ve Kuluçka Programı” başlıyor.

Özellikle Kastamonu Üniversitesi’nin ihtisas alanı olan “Ormancılık ve Tabiat Turizmi” temaları başta olmak üzere, girişimcilik ekosistemini güçlendirmeyi, yenilikçi ürün ve fikirlerin ticarileşmesine fırsat tanıyarak girişimci adaylarına destek olunması hedeflenen programda; iş fikirleri olan lise ve üniversite öğrencileri, mezunlar ve diğer girişimci adaylarının başvurularının 20 Aralık tarihine kadar alınması planlanıyor.

26 Kasım 2021 Cuma günü saat 10.00’da kamu ve özel sektör temsilcileri başta olmak üzere STK’lar, akademisyenler ve tüm dış paydaşlara yönelik tanıtım toplantısı ile başlayacak olan program, aynı gün saat 14.00’te “Çaylar Bizden Fikir Sizden” başlığı altında başta lise ve üniversite öğrencileri olmak üzere tüm girişimci adaylarına yönelik ikinci bir tanıtımla devam edecek. Programın detaylarının paylaşılacağı “Tanıtım Toplantısı” Kastamonu Üniversitesi Kuzeykent Kampüsünde bulunan Bilgehan Bilgili Kütüphane binasının Konferans Salonunda gerçekleştirilecek.

Seçilecek potansiyel girişimci adaylarının iş fikri, iş modeli ve iş planı geliştirme sürecinde ihtiyaç duydukları desteği sunarak başarılı bir start-up kurma şanslarını arttırmayı hedefleyen programda ön kuluçka aşamasında faaliyete başlayan girişimlerin başarıyla sonuçlanması halinde kuluçka aşamasına geçebilme şansı bulunacaktır. Böylelikle fikirlerin şirketleşme çalışmaları hazırlanacak ve girişimcilik ekosistemine hem yerel hem de ulusal bağlamda önemli bir katkı sunulacaktır.

Girişimci adayları 120 saat temel eğitim sayesinde fikirlerini olgunlaştırma şansı bulacaklar. Ayrıca İhtisas Odaklı Girişimcilik ve Kuluçka Programı’na dâhil olan girişimciler bire bir mentorluk hizmetinin yanı sıra Girişim Vadisi markalı Kuluçka Merkezi’nde ofis imkanlarına ve büyüme süreçlerini hızlandıracak haklara sahip olacak.

Yaklaşık 5 ay sürecek programın başvurularının 20 Aralık 2021 tarihine kadar alınması planlanırken ilk aşamayı başarı ile tamamlayacak projelerin ikinci aşamaya geçebilmesi adına profesyonel bir değerlendirme süreci yürütülecektir. Program başvurular https://otti.kastamonu.edu.tr/ ve https://teknokent.kastamonu.edu.tr/ web sitelerinden yapılabilecektir.