“Yeşil Vatan” Adlı Konferans Gerçekleştirildi

Tosya Meslek Yüksekokulu konferans salonunda 23 Kasım 2021 tarihinde koordinatörümüz Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ömer Küçük’ün konuk olduğu “Yeşil Vatan” adlı konferans gerçekleştirildi.

Konferansa Tosya Belediye Başkan Vekili Mustafa Mola, Tosya Meslek Yüksekokulu Müdürü Doç. Dr. Alperen Kaymakcı, Yüksekokul Müdür Yardımcıları Öğr. Gör. Dr. Mehmet Karamanoğlu ve Öğr. Gör. Zeynep Arabacı, Tosya İlçe Müftüsü Halil İbrahim Sabırlı, Tosya Huzurevi Yaşlı Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi Müdüresi Ayşe Gül Kale, Tosya Orman İşletme Müdürü Erol Çınkır, Tosya Yükseköğrenim Yaptırma ve Yaşatma Derneği Başkanı Fazıl Ateş, öğretim elemanları ve öğrenciler katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasıyla başlayan konferansta Yüksekokul Müdürü Doç. Dr. Alperen Kaymakcı açılış konuşması yaptı. Kaymakcı konuşmasında: “Üniversitelerin klasik anlamda 3 görevi bulunmaktadır. Bunları eğitim-öğretim, temel bilimsel araştırma ve toplumsal hizmet olarak sınıflandırmak mümkündür. Özellikle toplumsal hizmet anlamında üniversitelerin doğru bilgiyi doğru şekilde iletme misyonu son derece büyük önem arz etmektedir. Bu hususta Kastamonu Üniversitesi Tosya Meslek Yüksekokulu kuruluşundan bu yana bu misyonunu yerine getirmek için büyük bir çaba ile sosyal ve kültürel etkinlikler gerçekleştirmeye gayret göstermektedir. Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizi de önemli ölçüde etkileyen Covid-19 pandemisi nedeniyle bu etkinliklerimizi biraz ertelemek durumunda kalmıştık. Ama artık aşı oranlarının artması ve virüsün göreceli olarak zayıflaması sebebiyle bu etkinliklerimizi kaldığımız büyük bir hızla gerçekleştirmeye devam edeceğiz.

Bugün ilk konumuz ‘Yeşil Vatan’. Yeşil vatan sadece ağaç, bitki örtüsü değildir, yeşil vatan oksijendir, sudur kısacası hayattır. Yeşil vatan özellikle içinde bulunduğumuz yıl içerisinde yurdumuzun dört bir yanında kimi zaman sabotajla kimi zaman aşırı sıcaklar ve rüzgarların etkisiyle oluşan yangınlar neticesinde ortaya çıkan bir kavramdır. Yeşil vatanın savunmasında milletimiz tam anlamıyla seferber olmuş devletimiz tüm imkanlarıyla yeşil vatanımızı müdafaa noktasında tüm gereklilikler büyük bir hassasiyetle yerine getirilmiştir. Yeşil vatanımızın gelişimine ve müdaffasına katkı sağlayan ve bundan sonra da katkı sağlayacak herkese şükranlarımı sunuyorum. Bu yolda kaybettiğimiz orman yangını şehitlerimizi rahmet ve minnetle yadediyorum.” dedi.

Daha sonra koordinatörümüz Prof. Dr. Ömer Küçük konferansında Ormanların önemine dikkat çekerek; “Üzerinde yaşadığımız coğrafyanın sadece topraktan ibaret olan bir kara parçası değil, Ecdadımızdan bize emanet olan kimi gün anavatan, kimi zaman mavi vatan, kimi zaman da yeşil vatan olarak ifade edilen üzerinde canlar verilen değerli bir toprağımız, anavatanımız, ülkemiz ”diyerek, Biyoçeşitlilik ve Ormanlar, Orman Varlığımız, Ormanların Faydaları ve Fonksiyonları, Temiz Hava ve İklim, Erozyon, Ormanlardan Elde Eilen Ürün ve Hizmetler, Ormanların Bakımı ve Korunması, Orman Yangınları, Orman Yangınlarının Sebepleri ve Mücadelesi ile Ormanların Geliştirilmesi ve Genişletilmesi konularından bahsetti.

Günün anlam ve önemine binaen koordinatörümüze Tosya Belediye Başkan Vekili Sayın Mustafa Mola tarafından plaket takdim edildi. Hatıra fotoğrafı çekimi ile konferans sonlandı.