“Milli Ağaçlandırma Günü” Kapsamında Üniversitemizde Fidan Dikim Etkinliği Gerçekleştirildi

11 Kasım ‘Milli Ağaçlandırma Günü’ kapsamında, Üniversitemiz ev sahipliğinde düzenlenen fidan dikim etkinliği, Kuzeykent Kampüsü Kapalı Spor Salonu önünde bulunan alanda gerçekleşti.

Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın himayelerinde, Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından Türkiye genelinde gerçekleştirilen “Geleceğe Nefes, Dünyaya Nefes” ağaçlandırma projesi kapsamında bu yıl “84 milyon için 3’er fidan” sloganı ile İlimizde ilk etapta 40 bin fidan toprakla buluşturuldu.

Düzenlenen etkinliğe; Kastamonu Valisi Avni Çakır, Garnizon Komutanı ve Asker Alma Bölge Başkanı P. Albay Yücel Ercan, Kastamonu Belediye Başkanı Opr. Dr. Rahmi Galip Vidinlioğlu, Rektörümüz Prof. Dr. Ahmet Hamdi Topal, Kastamonu Orman Bölge Müdürü Fahri Sönmezoğlu ile kamu kurum ve kuruluş temsilcileri ile sivil toplum kuruluşları, siyasi parti temsilcileri, akademik ve idari personelimiz ile öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.

Törenin açılış konuşmasını gerçekleştiren Kastamonu Orman Bölge Müdürü Fahri Sönmezoğlu, günün anlam ve önemini belirterek yaptığı konuşmada, Milli Ağaçlandırma Günü kapsamında Kastamonu’da 40 bin fidan toprakla buluşturulacağını, tören alanına ise 1024 adet fidan dikileceğini, 2021 yılı sonunda İl genelinde 752 bin fidan yeşertileceğini söyledi.

11 Kasım Milli Ağaçlandırma Gününde toprakla buluşturulan fidanların gelecek nesillere nefes olacağını belirten Rektörümüz Prof. Dr. Ahmet Hamdi Topal yaptığı konuşmada, son yıllarda Ülkemizde ve İlimizde küresel iklim değişikliği, sel ve orman yangınlarından dolayı pek çok tahribatların meydana geldiğini söyleyerek, bu manada başlatılan ve devam ettirilen ağaçlandırma seferberliğinin önemini vurguladı.

Rektörümüz ayrıca konuşmasında, sürdürülebilir bir çevre anlayışı içerisinde toplumda farkındalık faaliyetlerine Ormancılık ve Tabiat Turizmi sahasında ihtisaslaşan bir üniversite olarak devam edeceklerini belirtti.

Kastamonu’nun orman bakımından zengin olduğunu ancak orman yangınları nedeniyle ormanların tahribatlara maruz kaldığını belirten Vali Avni Çakır ise konuşmasında, ağaçlandırma faaliyetleri ile ilgili üretime daha da önem verilmesi gerektiğini söyleyerek, bu manada Kastamonu Orman Bölge Müdürlüğü koordinesinde tüm kurum ve kuruluşların desteğiyle ağaçlandırma çalışmalarının büyük bir ciddiyetle devam ettiğini belirtti.

Konuşmaların ardından Üniversitemiz kampüsünde bulunan alanda fidan dikimi gerçekleşti.