Daday’da Atçılık İçin İşbirliği Protokolü

Daday Kaymakamlığı ile Kastamonu Üniversitesi arasında, Daday Atlı Terapi Merkezi ve Model Binicilik Tesisinde ortak çalışma ve işbirliği protokolü imzalandı.

Daday Kaymakamı Mehmet Sert ve Kastamonu Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Atalan tarafından imzalanan protokolle Kastamonu Üniversitesi Daday Nafi ve Ümit Çeri Meslek Yüksekokulu Atçılık ve Antrenörlüğü Programı öğrencilerinin tesis rutinindeki işleyişe yardımcı olmaları ve ders programlarındaki lonj, binicilik, at antrenmanı, at ahır bakımı, nallama ve hipoterapi uygulamalarında Daday Kaymakamlığı himayesindeki Daday Atlı Terapi Merkezi ve Model Binicilik Tesisini kullanma imkanı sağlandı.

Daday Atlı Terapi Merkezi ve Model Binicilik Tesisi Müdürü Öğretim Görevlisi Güzin Aytekin, açılış konuşmasında, at sevgisi ile bilgi ve deneyimin harmanlandığı tesiste profesyonel çizgide ancak sevgi, saygı ve güvene dayanan samimi bir ortam yaratarak seçkin bir hizmet sunmayı amaçladıklarını belirtti.

Aytekin, atlı terapi uygulamaları için Türkiye Jokey Kulübü’nden aldıkları eğitimin bu ay sonunda tamamlanacağını, tesiste görevlendirilen fizyoterapist, psikolog ve özel eğitim öğretmeninin yanı sıra antrenörlerin ve yöneticilerin de bu eğitimden faydalanacağını bildiren Aytekin, atlı terapiyle birlikte 2-6 yaş at sevgisi aşılama, 7-12 yaş temel binicilik, yetişkin binicilik, atlı okçuluk ve at bilgisi alanında hizmetler vermeyi  planladıklarını söyledi, tesisin kuruluşunda emeği geçenlere teşekkür etti.

Daday Nafi ve Ümit Çeri Meslek Yüksekokulu Müdürü Prof. Dr. Mehmet Nadir Özdemir de  konuşmasında şöyle dedi :

“Atçılık ve Antrenörlüğü Bölümü, Yüksekokulumuzda 2018 yılında kuruldu ve öğrenci almaya başladı. Uygulamalı dersleri sürdürebilmek için bir tesisimiz yoktu. Bunun için Daday ve çevresindeki at çiftlikleri ile irtibata geçerek öğrencilerimizin protokol çerçevesinde sözkonusu çiftliklerde uygulama yapabilmeleri imkanını sağladık.2018 yılında Daday Kaymakamlığı’nın Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansı ile yaptığı ‘Daday Atlı Terapi ve Model Binicilik Tesisi’ projesine destek verdik. Paydaş olarak hem idare hem de Atçılık Bölümü hocalarımızla aktif olarak tesisin faaliyete geçmesi için uğraş verdik. 2021 yılında da Müdür Yardımcımız Öğretim Görevlisi Sayın Güzin Aytekin, Sayın Daday Kaymakamımız, Sayın Kastamonu Valimiz ve Sayın Rektörümüzün tensipleri ile Daday Atlı Terapi ve Model Binicilik Tesisi Müdürüolarak görevlendirildi. Yüksekokulumuzda halen öğretim görevlisi olarak görev yapmakta olan Sayın Aytekin tesisin açılması ve verimli bir hizmet verilebilmesi için Daday Kaymakamımız Sayın Mehmet Sert, Özel İdare Müdürü Sayın Bahattin Tiftik ve ilgili kurum ve kuruluşlarla yoğun çaba sarf etmektedir. Bu işbirliği ilçemize ve öğrencilerimize hayırlı olsun.”

Düzenlenen programda Daday Kaymakamı Mehmet Sert, Daday Belediye Başkanı Hasan Fehmi Taş, Kastamonu Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Atalan, Daday Nafi ve Ümit Çeri Meslek Yüksekokulu Müdürü Prof. Dr. Mehmet Nadir Önder imzalanan protokolle ilgili dilek ve temennilerde bulundular.