Koordinatörümüz Prof. Dr. Ömer Küçük Antalya’nın Manavgat ilçesinde çıkan orman yangınları hakkında canlı yayında değerlendirmelerde bulundu

NTV, CNN Türk, A Haber, 24 Haber, Tvnet, Ülke TV, Global Haber ve Eko Türk TV kanallarındaki programlara canlı olarak bağlanan Küçük:

“Hiçbir yangın sebepsiz değildir. Ne yazık ki ciddi bir yangınla karşı karşıyayız. Yangının çıkış noktası ve hava durumu düşünüldüğünde insan faktöründen kaynaklandığını söyleyebiliriz. Yüksek sıcaklık sebebiyle çıkan yangınlarda sıcaklığın çok yüksek derecelerde olması gerektiğini biliyoruz ama yangının çıkış sebebi olması için hava sıcaklığının tetikleyici boyutta olmadığını görüyoruz. Şuan devam eden yangının önlenmesi adına uygulanabilecek en etkili yöntemlerden birinin ‘Karşı Ateş’ tekniği olduğunu söyleyebilirim.  Bu teknik, devam eden yangının uzmanlar tarafından çıkarılan kontrollü bir yangın ile durdurulmasını amaçlamaktadır. Şu an alanında uzman ekipler yangını durdurmak için olay yerinde müdahale etmektedir. Ekiplerimizin, canlarını hiçe sayarak büyük bir özveriyle gösterdikleri mücadele çok büyük bir takdiri hak etmektedirler. Dilerim ki en kısa sürede hiçbir can kaybı yaşanmadan bu felaket son bulur. “ ifadelerini kullandı.