Üniversitemize TÜBİTAK’tan Uluslararası Deneyimli Araştırmacı Dolaşım Program Desteği

CoCirculation programı ile Ülkemizin 2023 yılı hedeflerine yönelik TÜBİTAK Bilim İnsanı Destek Programları Başkanlığı (BİDEB) tarafından yürütülen 2236 Uluslararası Deneyimli Araştırmacı Dolaşım Programı (Co-Funded Brain Circulation Scheme2) kapsamında açılan çağrı sonucunda Filipinler-Mindanao State University, Marawi City College of Forestry and Environmental Studies bölümünden Prof.Dr. Renato Sabanal PACALDO’nun başvurusu TÜBİTAK tarafından kabul edilmiştir. Prof.Dr. Renato Sabanal PACALDO Üniversitemiz Orman Fakültesi, Orman Mühendisliği Bölümü’nde iki yıl süre ile araştırmalarını sürdürecektir.

2236 Uluslararası Deneyimli Araştırmacı Programı Avrupa Birliği Komisyonu Ufuk 2020 Marie Skłodowska-Curie Aksiyonları kapsamında AB Yürütme Ajansı ile Yapılan sözleşme kurallarına göre yürütülmektedir. Program kapsamında alanında tecrübeli araştırmacıların araştırma projelerini Türkiye’nin önde gelen akademi ve sanayi kurum ve kuruluşlarında yürütmeleri ve ülkemizin tecrübeli araştırmacılar için cazibe merkezi haline getirmesi için destek verilmektedir. Yurtdışındaki deneyimli araştırmacıların yoğun ilgi gösterdiği 3. Çağrı kapsamında 37 araştırmacının projesi desteklenmiştir.

Prof.Dr. Renato Sabanal PACALDO’nun Prof.Dr. Ömer KÜÇÜK ve Doç.Dr. Miraç AYDIN ile birlikte yürüteceği “Soil Respiration Rates and Carbon Balances in Postfire Forest, Undisturbed Natural Forests, and Plantation Forests of Black Pines (Pinus nigra) and Fir (Abies spp) Forests as Affected by Moisture Regimes” adlı proje ile iklim değişikliği kapsamında yangın sonrası ormanların karbon kapasiteleri ile toprak solunum değerleri üzerine çalışmalarda bulunacaktır.

Yapılacak ilmi çalışmalar Üniversitemiz ve Ülkemize önemli faydalar sağlayacağı gibi Filipinler ve Mindanao Devlet Üniversitesi ile mevcut olan işbirliğimizi daha da kuvvetlendirecektir. Üniversitemizde uluslararası işbirliği kapsamında gerçekleştirilen çalışmalara büyük önem veren ve desteklerini esirgemeyen Üniversitemiz Rektörü Sayın Prof. Dr. Ahmet Hamdi TOPAL, bu önemli projenin ormancılık ve tabiat turizmi sahasında ihtisaslaşan üniversitemize ve ülkemize hayırlı olmasını temenni ederek proje ekibine yapacakları çalışmalarda başarılar diledi.