Orman Yangınlarıyla Mücadelede Organizasyon ve Yeni Teknolojilerin Kullanımı Eğitimi Başlıyor

Kastamonu Üniversitesi ve Kastamonu Orman Bölge Müdürlüğü İşbirliği ile 9 Aralık 2020 tarihinde yangınlarla mücadele eğitimi yapılacaktır.  Orman yangınları ile mücadelede yeni yaklaşımlar, yeni teknolojiler ve yeni stratejilerin üzerinde durulacağı eğitimde Kastamonu Orman Bölge Müdürlüğü, Orman İşletme Müdürleri ve teknik elemanlar bilgilendirilecektir.

Kurak ve uzun süreli sıcak periyotlar, orman yangınları sayısını ve şiddetini artırmaktadır. İklim değişikliğinin etkilerinin orman yangınları verilerinde hızla yukarıya çıkardığı görülmekte ve yakın gelecekte de bu etkinin artacağı tahmin edilmektedir.

Bu bağlamda ülkemizde orman yangınları ile mücadele yöntemleri, kullanılan yeni teknolojiler ve yeni yaklaşımların anlatılacağı eğitimde Kastamonu Üniversitesi Rektör Yardımcısı ve İhtisaslaşma Koordinatörü Prof. Dr. Ömer Küçük, OGM Orman Yangınları ile Mücadele Daire Başkanı Mihtat Ateş ve Kastamonu Orman Bölge Müdürlüğü Orman Yangınları ile Mücadele Şube Müdürü İsmail Bektaş eğitimci olarak görev yapacaklardır.