Üniversitemizden Kastamonu Arıcılar Birliğine Eğitim ve AR-GE desteği

“Ormancılık ve Tabiat Turizmi” alanında ihtisas üniversitesi olan Üniversitemiz ile Kastamonu İli Arı Yetiştiricileri Birliği heyeti 9 Kasım 2020 tarihinde, IPARD kapsamında desteklenen proje konusunda yapılacak işbirliğini görüştü.

Toplantıya; Rektör Yardımcısı ve Ormancılık ve Tabiat Turizmi İhtisaslaşma Koordinatörü Prof. Dr. Ömer Küçük, Rektör Yardımcısı ve Teknokent A.Ş Genel Müdürü Prof. Dr. Kasım Yenigün, Su Ürünleri Fakültesi Dekan V. Prof. Dr. Talip Çeter, Kastamonu Arıcılar Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Erden ve beraberindeki heyet, Merkezi Araştırma Laboratuvarı (MERLAB) Müdürü Doç. Dr. Mahmut Gür, Doç. Dr. Müge Ertop, Koordinatörlüğümüzden Öğr. Gör. Mehmet Fırat Olgun, Öğr. Gör. İlknur Şahin, Öğr. Gör. Tuba Külçe katıldı.

Kastamonu İli Arıcılar Birliği Başkanı Erden; IPARD programı kapsamında desteklenen projelerinin üniversitenin ihtisaslaşma sahası ile ilgili olduğundan Ar-Ge faaliyetleri geliştirilmesi başta olmak üzere bal üretimi ve kalitesinin artırılması, bal ve arı ürünlerinde çeşitliliğin artırılması konularında Üniversiteden akademik destek almak istediklerini belirtti.

Konuşmasının devamında Başkan Erden; arıcılık eğitimlerinin Üniversitemiz öğretim üyeleri tarafından profesyonelce verilmesini, pazara etkin ve güvenilir bir marka ile çıkmak için ve üretilen ürünlerin bal içerik analizlerinin laboratuvarda yapılmasını, ürünlerin markalaşması ve tescillenmesi için Teknoloji Transfer Ofisi’nden ve Merkezi Araştırma laboratuvarından katkı beklediklerini ve bu konuda işbirliği protokolü yapmak istediklerini dile getirdi.

Hem ihtisaslaşma koordinatörlüğümüz hem de teknoloji transfer ofisimiz görüşülen konularla ilgili protokol kapsamında ihtiyaç duyulan desteğin verileceğini belirttiler.