Kastamonu Üniversitesi ve OGM İş Birliği ile Hazırlanan Eğitim Animasyonu TRT’de

Kastamonu Üniversitesi ile Orman Genel Müdürlüğü (OGM) arasında ihtisaslaşma kapsamında imzalanan iş birliği protokolünün neticeleri alınmaya başlandı.

Hem OGM hem de Kastamonu Üniversitesi Bilimsel Araştırma Projeleri Koordinatörlüğü tarafından desteklenen “Ormanların Faydalarının Hedef Kitleye Özel Modüler Sunumlarla Tanıtımı” projesinde ormanların faydaları adlı eğitici animasyon filmi tamamlandı.

Ülkemizin teminatı olarak görülen genç neslin ormanların önemiyle ilgili daha yüksek farkındalık ile yetişmelerine katkı sağlamak en temel hedef olduğu animasyon filmleri TRT EBA TV İlkokul ve Ortaokulda yayınlanmaya başladı.

Projenin ilk aşamasında okul öncesi, ilkokul ve ortaokul düzeyinde öğrenim gören öğrenciler için geliştirilen kısa süreli iki animasyon filminde; modüler bir yapıya sahip ve ilgi çekici, hareketli görseller ile tasarlanmış sunumlar aracılığıyla ormanların faydaları hedef kitleye özel bir kurguyla anlatılması sağlanıyor. Animasyon filmi ile 10 milyonun üzerindeki İlkokul ve ortaokul öğrencilerine ulaşmayı hedefleniyor.

Projenin devamında ormanların sürdürülebilir yönetimi, korunması ve sağladığı faydalar konularında eğitim modülleri yardımıyla hedef kitlede bilgi, olumlu tutum ve davranış kazandırmak için lise ve üniversite öğrencilerine, öğretmenlere, sivil toplum kuruluşlarına, iş dünyasına, medya mensuplarına, sosyal medya fenomenlerine, bürokratlara, diplomatlara ve orman köylüsüne yönelik farklı modüllerin geliştirilmesi çalışmaları devam ediyor.

Projede Orman Genel Müdürlüğü Eğitim ve Dış İlişkiler Daire Başkanlığı ekibi, Kastamonu Üniversitesi Eğitim Fakültesi, İletişim Fakültesi ve Ormancılık ve Tabiat Turizmi İhtisaslaşma Koordinatörlüğü akademik personeli yer alıyor.

TRT EBA İlkokul

TRT EBA Ortaokul