Orman Bölge Müdürlüğü, İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ve Köy-Koop’tan İhtisas Projesine Destek

Yükseköğretim Kurulu tarafından Bölgesel Kalkınma ve Misyon Farklılaşması Projesi Kapsamında Ormancılık ve Tabiat Turizmi Sahasında İhtisas Üniversitesi olarak ilan edilen üniversitemiz bir taraftan uzmanlaşmış merkezlerin kurulması, genişletilmiş işbirliklerinin artırılması hususunda çalışmalara devam ederken, diğer taraftan ihtisas sahası ile ilgili eğitilmiş personel sayısını artırılması, girişimcilerin Kastamonu’ya yatırım yapmaları ve katma değerli ürünlerin ekonomiye kazandırılması kapsamında proje çalışmalarını sürdürmektedir. Bu süreçte de katılımcı yaklaşımı esas alan paydaşlarla işbirliğini ön planda tutan bir yol izlenmektedir.

Bu bağlamda koordinatörlüğümüz personeli Öğr. Gör. Berkan Güngör, Kastamonu İl Tarım ve Orman Müdürü Sayın Fatih ÖNLEM’i, Kastamonu Orman Bölge Müdürü Sayın Fahri SÖNMEZOĞLU’nu ve Kastamonu Köy Kalkınma ve Diğer Tarımsal Amaçlı Kooperatifler Birliği başkanı Sayın Erol AKAR’ı ziyaret etti. Önlem, Sönmezoğlu ve Akar, üniversitemiz Orman Fakültesi’nden Dr. Öğr. Üyesi Kerim GÜNEY tarafından 2020 Yılı Sosyal Gelişmeyi Destekleme Programı’na (SOGEP) sunulan ve KUZKA tarafından da başarılı bulunan  “Kastamonu İli’nde Tıbbi ve Aromatik Bitkilerin Ekonomiye Kazandırılması” adlı projeye destek olacaklarını ve projedeki rollerini eksiksiz bir şekilde yerine getireceklerini taahhüt ettiler.

Projeden bölgesel kalkınmaya katkı sağlaması ve katma değerli ürünlerin ekonomiye kazandırılması beklenmektedir. Proje çalışması kapsamında ilgili mühendisler, kadın girişimciler, dezavantajlı gruplar, kırsalda yaşayan vatandaşlar hedef kitle olarak planlanmıştır. Hedef kitleye tıbbi aromatik bitkilerin tanıtımı, yetiştirilmesi, bakımı, hasadı ve pazarlanması konularında teorik ve uygulamalı eğitimlerin verilmesi planlanmaktadır.