Üniversitemizde Bal ve Arı Ürünlerinde Verimliliğin Artırılmasının Projelendirilmesi Konusunda Toplantı Yapıldı

Bölgesel Kalkınma Odaklı Misyon Farklılaşması Projesi kapsamında Ormancılık ve Tabiat Turizmi sahasında ihtisas üniversitesi olarak belirlenen Üniversitemiz, Kastamonu İli Arı Yetiştiriciler Birliği ile bir istişare toplantısı düzenledi.

Toplantıya Kastamonu İli Arı Yetiştiriciler Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Ahmet ERDEN, Kastamonu İl Tarım ve Orman Müdürü Sayın Fatih ÖNLEM, Kastamonu İli Arı Yetiştiriciler Birliği Yönetim Kurulu Üyesi Sayın Bayram PEHLİVAN katılım sağladılar. Üniversitemizden de Rektör Yardımcısı ve Ormancılık ve Tabiat Turizmi İhtisaslaşma Koordinatörü Sayın Prof. Dr. Ömer KÜÇÜK; Orman Fakültesi öğretim üyelerinden Doç. Dr. Nurcan YİĞİT, Dr. Öğr. Üyesi Kerim GÜNEY, Merkezi Araştırma Laboratuvarı Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Doç. Dr. Mahmut GÜR, Orman Fakültesi öğretim elemanlarından Arş. Gör. Dr. Emre AKTÜRK, Arş. Gör. Dr. Nagihan SEKİ, Ormancılık ve Tabiat Turizmi İhtisaslaşma Koordinatörlüğü öğretim elemanlarından Öğr. Gör. Berkan GÜNGÖR, Öğr. Gör. Mehmet Fırat OLGUN, Öğr. Gör. Tuba KÜLÇE ve Öğr. Gör. İlknur ŞAHİN katıldılar.

Toplantıda Kastamonu’daki mevcut arıcı ve kovan sayısı, arıcılık faaliyetleri, üretilen ürünler ve miktarları hakkında karşılıklı değerlendirmeler yapıldı. Üretilen bal miktarı ve arı ürünlerinin artırılması için önerilerde bulunuldu. Başta arıcıların eğitimi, bal üretiminde öne çıkan önemli bitki türlerinin bal üretilen yerlerde deneme desenlerinin etkin şekilde yapılarak bal üretim sezonunun uzatılması, kovan başına elde edilen bal miktarının artırılması, bal ormanı kurulması, bal dışındaki diğer arı ürünlerinin de ekonomiye kazandırılması konularında çalışmaların yapılması gerekliliği ortaya çıktı. Orman Fakültesi öğretim elemanlarından Arş. Gör. Nagihan SEKİ, bal ormanları, Kastamonu’daki durumları ve Daday ilçesindeki Bal Ormanları hakkında bir sunum gerçekleştirdi.

Karşılıklı talepler ve beklentilerin paylaşıldığı toplantıda, bu aşamadan sonra işbirliği içerisinde Kastamonu’daki bal ve arı ürünleri üretiminin artırılması konusunda proje yapılmasına karar verildi.